DÜNYA'NIN RENKLERİ
Siteden yararlanmak için üye olunuz.
Ya da giriş yapınız...

Göz damlalarına dikkat!

Aşağa gitmek

Göz damlalarına dikkat!

Mesaj tarafından cicekdemeti Bir Salı 17 Ocak 2012, 13:52Göz damlalarına dikkat!

Tanıdık tavsiyesiyle bilinçsizce kullanılan göz damlaları, körlüğe kadar gidebilen ciddi problemlere neden oluyor. Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, yanlış kullanılan göz damlalarının neden olacağı rahatsızlıkları anlattı.

Uzmana danışılmadan gelişi güzel kullanılan göz damlaları, bağışıklık sistemini zayıflatarak gözün enfeksiyonlara karşı dayanaksız hale gelmesine neden oluyor. Özellikle kortizonlu göz damlalarının bilinçsizce kullanılması onarılmaz hasarlara yol açabilir. Göz damlalarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. Uzmana danışılmadan gelişi güzel kullanılan göz damlaları bağışıklığı düşürerek, gözü uçuk gibi virüslere ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı dayanıksız hale getiriyor. Bunun yanı sıra gözün korneasının incelmesine ve yaraların iyileşmesinde gecikmeye neden olabiliyor.

Göz kapağı cildinde incelmeye neden olabilir

Göz ilaçlarının kontrolsüz kullanılmasının gözde katarakt ve glokom gibi hastalıklara da zemin hazırlıyor. Bazı hastalar genetik olarak kortizona duyarlıdır ve kortizonlu göz damlalarının kullanılması bu hastalarda ani göz tansiyonu yükselmelerine ve uzun süre kullanıldığında da görme sinirinde hasara yol açar. Göz kapağı ve göz çevresine sürülen kortizonlu pomatlar ise bu kişilerin göz kapağı cildinde incelmeye neden olabilir.

Tanıdık tavsiyesiyle göz damlası kullanmayın!

Gözde oluşan en ufak bir şikayette bile tavsiye edilen ya daha önce başka bir göz rahatsızlığı için kullanılan göz damlalarının kullanılmaması gerekiyor. Tıpkı genel hastalıkların tedavisinde olduğu gibi göz hastalıklarının tedavisinde de birbirinden farklı ilaçlar kullanılıyor. Çok basit bir müdahale ile geçebilecek bir göz rahatsızlığı kontrolsüz ilaç kullanımı nedeniyle kalıcı göz hasarlarına dönüşebilir. Kortizonlu damlaların doktor takibi altında kullanılması şarttır. Uveitlerde, kornea nakli gibi durumlarda yüksek dozlarda kullanılan ve körlüğü önleyen bu ilaçlar, doktor kontrolü olmadan ve gereksiz yere kullanıldığında gözün kaybına neden olabilir.


Hürriyet

_________________
avatar
cicekdemeti
Admin

Mesaj Sayısı : 214
Kayıt tarihi : 31/10/11

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz